تفاوت‌های خرید ملک در بافت قدیم و جدید لاهیجان

شهر لاهیجان شهری سرسبز و زیبا در شرق گیلان است که دارای بافت قدیم و جدید است ،سومین شهر پرجمعیت این استان به شمار می‌رود. احتمالا بار‌ها نام این شهر را در کنار محصولاتی مانند چای و کلوچه شنیده‌اید. لاهیجان دارای دو بافت تاریخی قدیمی و بافت جدید است. قدمت «میدان محله» شهر لاهیجان، به سال ۱۰۰۰ هجری می‌رسد. زمانیکه شاه عباس صفوی برای توسعه تجارت ابریشم، راه کاروان روی معروف به «شاه عباسی» را ساخت. میدان محله و اردو بازار، از بافت‌های تاریخی این شهر است و بیشترین بناهای تاریخی شهر لاهیجان در این دو بافت متمرکز است.تعدادی از مکانهایی که در بافت قدیمی هستند عبارتند از : بازار قدیمی ، باغهای تاریخی، مساجد و اماکن مذهبی، پل خشتی

 

 

بافت قدیم و جدید لاهیجان

بازارهای قدیمی:

بازارهای قدیمی شهر که با نام بازار سنتی نیز شناخته می شوند معمولا مرکز فعالیت های تجاری و معامله ها در زمان گذشته بوده اند.

باغهای تاریخی:

در اطراف شهر لاهیجان باغهایی وجود دارد که قدمت بعضی از آنها بسیار زیاد است و بعضی از آنها تبدیل به جاذبه های گردشگری می شوند.

مساجد و اماکن مذهبی:

مساجد و اماکن مذهبی که در بافت قدیمی هستند از جمله ساختارهای مهم اند که با تاریخ و فرهنگ این منطقه پیوند خورده اند. یکی از میراث تاریخی و گرانبهای لاهیجان مسجد اکبریه است که با معماری زیبای خود توجه همه علاقه‌مندان به هنر معماری و تاریخ را به خود جلب می‌کند. این مسجد از مکان های دیدنی لاهیجان قدمتش به زمان فتحعلی شاه قاجار برمی‌گردد.

 

تفاوت های بافت قدیم و جدید لاهیجان

در شهرهای بزرگ ادغام بافت قدیمی و بافت جدید دارای چالشها و فرصتهایی است. حفظ عناصرفرهنگی محلی جزو آن چالشهاست که باید آن را در نظر گرفت بدین صورت که با حفظ نوع معماری سنتی میتوان تا حدودی به آن توجه کرد.

توسعه شهری و افزایش امکانات محل سکونت از جمله فرصت هایی است که در این حوزه رخ می دهد. فقط باید برای داشتن نتیجه مطلوب به نکاتی توجه داشته باشیم که توازن بین سنت و مدرنیته ، مشارکت اجتماعی و گردشگری فرهنگی از جمله آنهاست.

از این رو لاهیجان، با تاریخچه طولانی و بافت معماری متنوع، دو محیط خرید ملک قدیمی و جدید را ارائه می‌دهد. این دو بافت تفاوت‌های بسیاری دارند که در هنگام خرید باید آنها را در نظر بگیرید

 هویت فرهنگی:

در بافت قدیمی لاهیجان، خریداران با هویت فرهنگی بیشتری روبه‌رو هستند. ساختارهای باستانی، بازارهای قدیمی، و کوچه‌های پراز تاریخ این بافت را به یک تجربه خرید گردشگری تبدیل کرده است.بنابراین افرادی که به بناهای قدیمی و سنتی علاقه دارند از زندگی در این بافت لذت می برند و حاضرند با خرید در این بافت به حفظ هویت فرهنگی شهر کمک کنند.

معماری و طراحی:

در بافت جدید لاهیجان، معماری مدرن و طراحی‌های نوآورانه دیده می‌شود. واحدهای مسکونی با امکانات لوکس، پارکینگ‌های زیرزمینی، و فضاهای سبز مشترک جزء ویژگی‌های این بافت هستند.این بافت برای کسانی که میخواهند هم از آب و هوای خوب شهر لاهیجان لذت ببرند و همچنین امکانات مناسب و قابل قبولی را در محیط زندگی خود تجربه کنند مناسب است.

  قیمت‌ها و بازار:

قیمت ملک در بافت قدیمی لاهیجان، ممکن است به دلیل ارث‌های تاریخی و گردشگری بیشتر باشد. در حالی که در بافت جدید، رقابت بیشتر و قیمت‌های متناسب با امکانات جدیدتر و به‌روزتر واحدها وجود دارد.

بافت قدیم و جدید لاهیجان

ارتباط با خدمات شهری:

در بافت جدید لاهیجان، دسترسی به خدمات شهری بهتر است. فاصله کمتر تا مراکز خرید، مدارس، و سایر امکانات عمومی، این بافت را برای خانواده‌ها و افراد جوان جذاب‌تر می‌کند.

 نتیجه:

خرید ملک در بافت قدیم و جدید لاهیجان، به تفاوت‌های مهمی در تجربه و نیازهای خریداران بستگی دارد. هر کدام از این بافت‌ها دارای ویژگی‌ها و مزایای منحصر به فرد خود و معایبی هستند و انتخاب بین آنها به عهده ترجیحات و نیازهای هر فرد  میتواند متغییر ‌باشد.

برای دیدن موارد به روز در هر دو بافت لاهیجان به صفحه ما مراجعه کنید.نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را درباره این نوشته برای ما ارسال کنید


بروز رسانی در ۱۴۰۲/۱۰/۲۲