فواید و چالش‌های سرمایه‌گذاری در ملک‌های پیش‌فروش در لاهیجان

همانطور که می دانید برای خرید ملک در هر جایی از ایران روشهایی وجود دارد که پیش فروش یکی از آنهاست. در این مقاله سعی داریم درباره  این روش صحبت کنیم تا بتوانیم برای یک تصمیم گیری درست به شما مخاطبان عزیز املاک سفیر لاهیجان کمکی کرده باشیم. خرید در این روش مزایا و معایبی دارد، در ابتدا به بررسی فواید آن می پردازیم :

فواید و چالش‌های سرمایه‌گذاری در ملک‌های پیش‌فروش

امکان سودآوری بالا:

هزینه خرید ملک پیش‌فروش کمتر از ملک‌های آماده است، بنابراین احتمال سود بیشتری وجود دارد.

یکی از مهم‌ترین فواید سرمایه‌گذاری در ملک‌های پیش‌فروش نسبت به ملک‌های آماده، هزینه پایین‌تر برای  خرید آنهاست.  زیرا در ملک‌های پیش‌فروش ، ساخت و ساز آن ملک هنوز آغاز نشده است بنابراین سازندگان می‌توانند هزینه‌های کمتری را در قیمت ملک به خریداران منتقل کنند. از سوی دیگر ملک‌های آماده به‌ طور کامل ساخته شده‌اند و همه هزینه‌های ساخت به قیمت آنها افزوده شده است . بنابراین قیمت ملک‌های پیش‌فروش به طور متوسط ۲۰ تا ۳۰ درصد از ملک‌های آماده کمتر است که بازدهی بیشتری را برای خریدار و سرمایه‌گذار در پی دارد.

امکان خرید با قیمت مناسبتر:

هنگام خرید پیش‌فروش می‌توان ملک را با قیمت بهتری نسبت به آینده تهیه کرد.

یکی دیگر از مزایای سرمایه‌گذاری در ملک‌های پیش‌فروش امکان خرید آن با قیمت مناسب‌تر نسبت به آینده است. در زمان خرید پیش‌فروش ساخت و ساز ملک تمام نشده و مراحل اولیه آن آغاز شده است. اما با گذشت زمان و پیشرفت ساخت، ارزش افزوده به ملک نیز افزایش می‌یابد و به ‌طور طبیعی قیمت آن نیز بالا می‌رود. در نتیجه خریداران پیش‌فروش می‌توانند ملک را با قیمتی تهیه کنند که در آینده نزدیک امکان دارد ارزش بازاری آن بیشتر شود. این موضوع بازدهی بهتری را برای خریداران به ارمغان می آورد و این روش میتواند در آینده برای خریئار سود به ارمغان آورد.

ثبات بلندمدت:

با سرمایه‌گذاری در ملک پیش‌فروش ارزش آن در آینده افزایش می‌یابد.

یکی دیگر از مزایای مهم سرمایه‌گذاری در ملک‌های پیش‌فروش این است که ارزش آن در طول زمان افزایش می‌یابد. هنگام خرید پیش‌فروش، ساخت و ساز ملک آغاز شده ولی تکمیل نشده است. با پیشرفت ساخت و تحویل مراحل بعدی، امکانات و زیرساخت‌های ملک فراهم می‌شود که باعث افزایش ارزش آن می‌گردد. همچنین با گذشت زمان و کمیاب شدن زمین و ملک در منطقه، قیمت آن نیز بالا می‌رود. در نتیجه سرمایه‌گذاران می‌توانند مطمئن باشند که ارزش ملک خریداری شده توسط خود در آینده بیشتر خواهد شد.

اکنون که فواید خرید ملک به صورت پیش فروش را باهم بررسی کردیم نوبت به بررسی مسائل و مشکلاتی که امکان دارد در این نوع خرید و فروش اتفاق بیفتد می رسد.

فواید و چالش‌های سرمایه‌گذاری در ملک‌های پیش‌فروش

چالش‌ها:

ریسک بالاتر:

در صورتی که سازنده متولی ساخت ساختمان نباشد، خطر عدم تحویل ملک وجود دارد.

یکی از مهم‌ترین ریسک‌های سرمایه‌گذاری در ملک‌های پیش‌فروش این است که در صورتی که سازنده اصلی مسئول ساخت آن ملک نباشد و فقط نقش واسط را داشته باشد، خطر عدم تحویل ملک به موقع وجود دارد. در این شرایط سازنده ممکن است به دلیل مشکلات مالی یا اجرایی نتواند پروژه ساختمانی را به پایان برساند که منجر به تأخیر در تحویل و یا حتی عدم تحویل ملک می‌شود. این مسئله می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای خریداران پیش‌فروش شود. لذا برای جلوگیری از این اتفاق باید حتما از یک مشاور املاک مطمئن و با سابقه مانند مشاور املاک سفیر لاهیجان کمک گرفت.

تحمل شرایط تحویل بلندمدت:

معمولاً تحویل ملک‌های پیش‌فروش  ۲ تا ۳ سال طول می‌کشد.

باید این را در نظر داشته باشید  که به طور معمول فرایند ساخت و ساز ساختمان‌های بزرگ مسکونی حداقل ۲ تا ۳ سال بطول می‌انجامد. این دوره زمانی ممکن است برای برخی افراد طولانی به نظر برسد چون خریداران پیش‌فروش باید تا زمان تحویل نهایی ملک صبر کنند تا بتوانند از آن استفاده کنند یا آن را بفروشند. همچنین در این مدت خریداران ممکن است دچار مشکلات مالی به خاطر تهیه هزینه‌های دوگانه خانه بشوند. پس تحمل این دوره زمانی طولانی یک چالش است که باید حتما آن را قبل از خرید پیش فروش در نظر گرفت.

فواید و چالش‌های سرمایه‌گذاری در ملک‌های پیش‌فروش

نوسانات بازار:

ارزش واقعی ملک ممکن است تا زمان تحویل تغییر کند.

یکی دیگر از ریسک‌های مهم سرمایه‌گذاری در ملک‌های پیش‌فروش، تحت تأثیر قرار گرفتن ارزش واقعی آن در شرایط نوسانات بازار ملک تا زمان تحویل ملک است. با توجه به اینکه فاصله‌ ای تا دو سه ساله تا تحویل وجود دارد، احتمال این وجود دارد که در این مدت شاهد تغییرات قیمت و روند بازار ملک باشیم.

بنابراین ارزش واقعی ملک خریداری شده ممکن است تا زمان تحویل تغییر کند که این مسئله یک ریسک برای سرمایه‌گذار است چون ممکن است بعد از سپری شدن مدت ساخت و بعد از تحویل ملک قیمت آن کم شده باشد و اگر قصد فروش داشته باشید متحمل ضرر شوید.

نتیجه‌گیری

سرمایه‌گذاری در ملک‌های پیش‌فروش همواره با فواید و چالش‌های خود همراه است. از یک سو، این نوع سرمایه‌گذاری می‌تواند به عنوان یک فرصت مناسب برای افراد و شرکت‌ها باشد تا با قیمت مناسب‌تری به ملک‌ها دست یابند و از ارزش‌افزوده‌های آتی بهره‌مند شوند. همچنین، این نوع سرمایه‌گذاری می‌تواند به توسعه‌ی شهرها و مناطق مختلف کمک کرده و ایجاد شغل و فعالیت اقتصادی را ترقی دهد.

از سوی دیگر، چالش‌هایی چون نوسانات بازار، تأخیر در تحویل پروژه‌ها، و مشکلات حقوقی ممکن است موجب دشواری‌ها و ریسک‌های بیشتری برای سرمایه‌گذاران شود. بنابراین، قبل از هر تصمیمی لازم است تا دقیقاً فواید و چالش‌های مرتبط با سرمایه‌گذاری در ملک‌های پیش‌فروش به دقت ارزیابی شوند و از طریق مشاوره گرفتن از مشاوره املاک معتبر  استراتژی‌های مناسب برای مدیریت ریسک‌ها در نظر گرفته شود. در این رابطه میتوانم به شما توصیه کنم مقاله نقش مشاوران املاک در لاهیجان را مطالعه کنید تا بتوانید بهترین تصمیم مالی خود،در زمینه خرید ملک را داشته باشید.نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را درباره این نوشته برای ما ارسال کنید


بروز رسانی در ۱۴۰۲/۱۰/۰۷